Hotelowy Savoir–vivre

Pobyt w pięciogwiazdkowym hotelu spa wymaga znajomości etykiety

Dobre maniery są przecież po to, aby nam wszystkim wypoczywało się jeszcze przyjemniej. Sprawdźmy, jak niechcący nie popełnić żadnego faux pas.

Boy hotelowy

W wysokiej klasy hotelach spotkamy zawodowego portiera. Ma on wiele zadań. Może otwierać drzwi do hotelu, wnieść bagaże, pokazać pokój, a nawet odprowadzić samochód na parking. Nie rezygnujmy z jego usług tylko dlatego, że  nasza walizka przecież ma kółka, a my spokojnie sobie sami poradzimy. Pozwólmy portierowi wykonać jego pracę. Co ważne, gdy pokaże nasz pokój, będziemy mieć chwilę, by sprawdzić, czy wszystko się w nim zgadza, czy nam odpowiada, ewentualnie poprosić o zmianę. Portier przekaże tę informację do recepcji i pomoże z przenosinami.

Odpowiedni strój

Strój to kwestia, o której często się zapomina, zwłaszcza gdy przebywa się na wakacjach. W przestrzeniach wspólnych należy nosić strój taki, jaki założylibyśmy, będąc gościem w czyimś domu. Z jednej strony, kiedy hotel ma spa, basen, sauny czy siłownię, nie da się uniknąć wychodzenia z pokoju w szlafroku czy stroju sportowym, ale już wychodzenie w samych kąpielówkach jest złym pomysłem. Z drugiej, gdy zamierzmy skorzystać z hotelowej kawiarni lub restauracji, zwłaszcza gdy utrzymują one wysoki poziom, najpierw się przebierzmy w odpowiedniejsze ubranie. W wysokiej klasy restauracjach, również hotelowych, należy ubierać się klasycznie. Na kolację mężczyźni powinni założyć długie spodnie, koszulę, a najlepiej i marynarkę. Szorty, sandały czy klapki, nawet jeśli jest słoneczna pogoda, powinniśmy pozostawić w pokoju.

Elegancja w restauracji i kawiarni

Dostosowanie swojego ubioru do zwyczajów panujących w restauracji i kawiarni to jedno. Ważne jest też przestrzeganie tam ogólnie przyjętych zasad dobrego wychowania. Przede wszystkim zachowujmy się spokojnie, nie podnosząc głosu. Pozostali goście, tak jak my, przyszli wypocząć i zrelaksować się. Jeśli już musimy zabrać ze sobą telefon, wyciszmy dzwonek i nie kładźmy go na stole. Nie wypada również prowadzić rozmowy telefonicznej przy stole, więc jeśli musimy odebrać telefon, zróbmy to na zewnątrz.

Obfite śniadanie

Szwedzki stół na śniadanie to jedna z przyjemniejszych atrakcji hotelowych. Świeże pieczywo, wybór serów i wędlin, a w dobrych hotelach też jajka przyrządzone wedle życzenia. Może się zdarzyć, że zachcemy spróbować wszystkiego. Rzecz jasna wszystko nie zmieści się na jednym talerzu i powstanie pomysł, by nakładać sobie na dwa lub nawet trzy. Proponowałbym jednak nastawić się na klasyczne porcje i ewentualne dokładki.

Dzieci w hotelu

Tutaj docieramy do zasady oczywistej, a jednak najczęściej łamanej. Czy rodzice wiedzą, że odpowiadają za swoje dzieci i powinni zadbać, żeby przestrzegały one panujących reguł? Raczej tak. Niestety bardzo często tego nie robią. Niezależnie od naszych metod wychowawczych, przebywając w hotelu, a szczególnie typu spa, musimy się dostosować do panujących zasad i zadbać o to, by nasze dzieci nie zakłócały
spokoju innych gości.

Relaks w saunie

Kąpielówki i kostiumy wykonane są z syntetycznych tkanin, co w połączeniu z wysoką temperaturą może spowodować poparzenia. Do sauny wchodzimy więc bez stroju kąpielowego, a także bez biżuterii czy okularów. Wcale nie musimy przebywać nago, lecz możemy się owinąć bawełnianym ręcznikiem, który trzeba zabrać ze sobą, aby na nim usiąść. Sauna to miejsce wyciszenia, więc najlepiej zapomnijmy na chwilę
o rozmowie.

Ogólne zasady

  • By uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zawsze warto się zapoznać z regulaminem hotelu. Mam wrażenie, że większość przypadków jego łamania wynika wyłącznie z nieświadomości.
  • Umawiając dodatkowe usługi w hotelu, my również musimy być punktualni. Zwłaszcza gdy planujemy korzystanie z zabiegów wykonywanych przez kosmetyczki czy masażystów.
  • Szanujmy środowisko. W większości hoteli obowiązuje zasada, że ręczniki zostawione na podłodze są wymienione na czyste. Korzystajmy z tego, kiedy faktycznie jest taka potrzeba.
  • Z pokoju możesz wynieść bezpłatne jednorazówki zostawione na twój użytek. Gdybyśmy natomiast chcieli mieć w domu hotelowy ręcznik lub szlafrok, wystarczy zapytać o jego kupno w recepcji.

Artykuł przygotowany we współpracy z Łukaszem Kielbanem.
Czasgentlemanow.pl

Podziel się na: